10 sposobów na to, jak wyjść z zadłużenia

Nawet jeśli w tym momencie dobrze zarabiasz i nie zanosi się na pogorszenie sytuacji, świadomość posiadania kredytu do spłaty, zawsze pozostaje z tyłu głowy.

Dlatego, mimo że nie masz problemu z regulowaniem należności, to postaraj się szybko pozbyć kredytu. Nieprzewidziane okoliczności mogą bowiem zmienić sytuację dość gwałtownie.

Dużo trudniej jest wtedy, gdy wysokość rat już teraz przekracza twoje możliwości. Wystarczy nie zapłacić jednej, dwóch i robi się problem. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, 

Podpowiadamy sprawdzone metody na to jak wyjść z zadłużenia

 

  1. Zacznij od ograniczenia niepotrzebnych wydatków. Sprawdź, czy nie płacisz za coś z czego nie korzystasz (karnet na siłownię, abonament na telewizję). Zamiast kupować obiad w barze, przygotuj sobie jedzenie w domu, na zakupy chodź z listą (przy okazji będziesz mniej wyrzucać), korzystaj z samochodu tylko wtedy, kiedy musisz itd.
  2. Zrób sobie zestawienie opłat, jakie musisz uiszczać co miesiąc. Od razu zablokuj na nie pieniądze. Będziesz wiedzieć, ile pozostaje do dyspozycji.
  3. Wirtualne pieniądze łatwiej się wydaje, więc robiąc zakupy płać gotówką. 
  4. Jeśli masz regularny przychód, ustaw na koncie zlecenie, aby w dniu wypłaty, od razu płaciły się stałe rachunki.
  5. Spisz wszystkie raty, jakie masz do płacenia z uwzględnieniem ich wielkości, wysokości oprocentowania i czasu do spłaty. 
  6. Jeśli to nie są raty 0%, zastanów się, czy nie opłaci się zamienić ich na kredyt konsolidacyjny i płacić jedną ratę zamiast kilku.
  7. Jeśli konsolidacja nie wchodzi w grę, zacznij od spłacenia tych najniższych i najdroższych. 
  8. Wyrzuć kartę kredytową (najpierw ją oczywiście zniszcz).
  9. Pomyśl, skąd można pozyskać dodatkowe środki – poszukaj pracy dorywczej, sprzedaj nieużywane przedmioty.
  10. Nadwyżki finansową przeznaczaj na spłatę lub nadpłatę kolejnych rat.

Każdy z tych kroków przybliży Cię do uwolnienia się z zadłużenia. Wykreślaj z listy kolejne spłacone kredyty – każdy zamknięty, to motywacja do pozbycia się kolejnych.