Najkorzystniejszy kredyt dla rolnika

W rolnictwie zwrot z inwestycji nie jest tak szybki, jak w innych branżach. Tymczasem z każdej strony atakują nas reklamy oferujące gotówkę od ręki, bez zaświadczeń, prosto na konto.

To, co wygląda atrakcyjnie, widać od razu – niskie oprocentowanie, minimum formalności. Ile tak naprawdę kosztuje ten zastrzyk gotówki napisane jest drobnym drukiem. Raptem okazuje się, że owszem dostaniemy 5 tysięcy, ale oddać trzeba dużo więcej.

Lepsza szybka gotówka czy kredyt w banku?

Im łatwiej dostępna, tym droższa – to nie podlega dyskusji.

O kredyt trzeba się bardziej postarać i przeważnie bierze się go na konkretne potrzeby,
Banki mają w ofercie również specjalny
kredyt dla rolników na dowolny cel. Formalności są ograniczone do minimum, nie są wymagane dokumenty, które ciężko uzyskać, a warunki są dużo korzystniejsze, niż w pożyczkach gotówkowych. Zwłaszcza tych szybkich i bezproblemowych.

Bank uwzględnia niestabilną sytuację finansową, wynikającą ze specyfiki produkcji rolnej, bierze pod uwagę źródło i rodzaj dochodów uzyskiwanych w rolnictwie oraz nie warunkuje udzielenia kredytu od tego, na co mają być przeznaczone pieniądze. Można więc w ten sposób podreperować budżet w okresie, kiedy dopływ gotówki jest ograniczony, sfinansować zakup środków potrzebnych do płynnego prowadzenia gospodarstwa lub nawet zainwestować w jego rozwój.

Ponieważ wiele banków ma ofercie kredyt dla rolników na dowolny cel, pożyczka gotówkowa raczej nie będzie opłacalna. Warto jednak skonsultować oferty z fachowym doradcą, aby porównać całkowity koszt kredytu, bo czasem pozorne drobiazgi robią dużą różnicę.