Na czym polega kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja to łączenie. O to w skrócie chodzi również w przypadku kredytów i pożyczek.

Możesz połączyć swoje wcześniej zaciągnięte zobowiązania w jedno – nowe. Innymi słowy, możesz wziąć kredyt na kredyt (czyli jednym, spłacić inne). Po co?

Większość kredytów i pożyczek jest oprocentowana. W przypadku posiadania kilku, wysokość kosztów dodatkowych może być całkiem spora. Zwłaszcza, jeśli zaciągnęliśmy je nie zastanawiając się, ile, tak naprawdę, trzeba będzie oddać. Dlatego warto rozważyć sposób na naprawienie tych błędów, który oferują już niemal wszystkie banki, nie tylko Millenium – konsolidacja kredytów.

Jak zaoszczędzić spłacając raty

Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że to bank spłaca twoje dotychczasowe zobowiązania, a tobie pozostaje do spłacenia ten jeden, nowy kredyt. Dzięki temu zmniejszają się koszty dodatkowe, wynikające z osobnego oprocentowania każdej pożyczonej kwoty oraz niedogodności wynikające z pamiętania o terminach płatności i konieczności wykonywania kilku przelewów. Po skonsolidowaniu kredytów, opłacasz bowiem tylko jedną ratę. 

Ale uwaga, bo nie zawsze to dobre rozwiązanie. Konsolidacja kilku zakupów na raty 0%, będzie wygodniejsza pod kątem technicznym, ale nie będzie korzystna finansowo. Podobnie, jeśli bank udzielając pożyczki, zastrzegł dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, może okazać się, że taniej będzie spłacić ją do końca tam, gdzie była wzięta. Dlatego, aby miało to sens, trzeba dość dokładnie przeanalizować i przeliczyć swoje zobowiązania, np. konsultując to z doradcą.