Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy

Są rodziny, które, choć mają niewielkie dochody, mają wszystko czego potrzebują.

Są też takie, które zarabiają mnóstwo pieniędzy, a ciągle żyją na kredyt. Czy zatem rzeczywiście to wysokość zarobków wpływa na poziom stopy życiowej?

Im więcej zarabiam, tym więcej wydaję

Niestety to stwierdzenie aż nazbyt często jest prawdziwe… Osoby z dobrymi pensjami, automatycznie pozwalają sobie na więcej. Nie potrafią powiedzieć, ile wydają na życie, bo tego nie liczą. Żyją z dnia na dzień, w przekonaniu, że to właśnie na ten komfort, tak ciężko pracują.

Aż nagle tracą pracę i szybko okazuje się, że nie tylko nie ma za czego żyć (jedzenie naprawdę jest takie drogie?), ale też trzeba zapłacić kolejną ratę za mieszkanie, samochód, rachunek za prąd. Tymczasem na karcie kredytowej limit dawno wykorzystany, a środków na koncie brak.

Jak nauczyć się oszczędzania

Przede wszystkim trzeba opracować plan jak wyjść z długów bankowych.
Najgorszym pomysłem jest kolejna pożyczka – lepiej zacząć oszczędzać. I nie wmawiaj sobie, że nie masz z czego. Oszczędzanie, to nie tylko chowanie gotówki do skarpety. To również takie drobne rzeczy jak:

  • planowanie posiłków i zakupy z listą
  • tymczasowa rezygnacja z rozrywek
  • przesiadka na komunikację miejską
  • weryfikacja posiadanych abonamentów
  • rezygnacja z używek

Każde zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczaj na spłatę rat. Potraktuj spłatę kredytu jak wyzwanie. Ustal nawet, w jaki sposób będziesz świętować osiągnięcie celu.
Zapamiętaj – drogie zabawki i egzotyczne wakacje, to nie jest luksus. Prawdziwy luksus to życie bez długów.