Czy obcokrajowiec bez polskiego obywatelstwa może dostać kredyt?

Do niedawna, posiadanie polskiego obywatelstwa, było jednym z warunków uzyskania kredytu w polskim banku.

Obecnie warunki złagodzono i wystarczy potwierdzić legalność pobytu i zatrudnienia, aby uruchomić kredyt dla obcokrajowca. Oczywiście pozostałe zasady nadal obowiązują, bo dla banku najważniejsza jest zdolność kredytowa.

Jakie wymogi musi spełnić obcokrajowiec, aby uzyskać kredyt

  1. Udowodnić legalność pobytu – karta stałego pobytu lub wiza wystarczy.
  2. Przedstawić dowód na to, że jest legalnie zatrudniony – rodzaj umowy nie ma znaczenia, aczkolwiek – podobnie jak w przypadku obywateli polskich – umowa o pracę jest preferowana (zarówno ta na czas określony, jak i nieokreślony). Jednak umowa zlecenie, umowa o dzieło, czy nawet samozatrudnienie, nie przekreślają szans na kredyt.
  3. Udokumentować, że wysokość dochodów umożliwi spłatę rat.
  4. Posiadać pozytywną historię kredytową. Przy czym brak historii, nie będzie atutem. Wystarczy jednak aktywne konto w polskim banku, na które wpływają pobory i z którego się regularnie korzysta, aby zwiększyć swoje szanse. Podobnie zakup czegoś na raty i ich rzetelna spłata, pomagają budować historię kredytowa w polskim BIK.

Ważne jest też to, że cudzoziemcy mogą się starać o kredyt nie tylko w instytucjach finansowych, ale również w bankach. Zasady ich udzielania, przy spełnieniu wspomnianych wyżej warunków, są jednakowe, bez względu na to czy chodzi o kredyty dla obcokrajowca, czy dla obywatela Polski.